Meklēt

Klientu atbalsts: (+357) 22314160

FX& CFD TIRDZNIECĪBAI IR AUGSTS RISKA LĪMENIS

Izglītojošie raksti

Katru dienu starp treideriem visā pasaulē notiek tūkstošiem darījumu, taču, paskatīsimies uz to reāli, lielāko daļu no tiem neviens pat neatcerēsies. Darījumiem, kas iekļūst vēsturē, ir jābūt patiešām grandioziem. Fenomenāls darījums notiek tad, kad izcils cilvēks izmanto visu savu prātu, intuīciju un kreativitāti, lai atrastu pareizo brīdi šo darbību veikšanai, dažreiz par spīti visam, pretēji loģikai. Bagātību parasti nopelna krīzes un lejupslīdes laikā vai arī to izdara tie, kuri pirmie paredz patiešām vienreizēju iespēju.

Mēs esam apkopojuši darījumu sarakstu, kas nes sevī visas tās īpašības, lai tos varētu uzskatīt par visu laiku varenākajiem darījumiem.

№ 1. Džesija Livermora darījums 1929. gada Lielās lejupslīdes laikā

Džesijs Livermors – leģendārs spekulants, pazīstams ar to, ka precīzi paredzēja fondu tirgu krahus 1907. un 1929. gadā. Lielā 1929. gada lejupslīde, kas iezīmēja 10 gadu ilgās Lielās depresijas sākšanos, bija vissvarīgākais 20. gs. ekonomikas notikums. Pēc tam, kad Livermors paredzēja perioda, kad notika ievērojams amerikāņu aktīvu vērtības pieaugums, beigas, viņš nolēma sagraut gandrīz visu fondu tirgu. Šis darījums atnesa viņam apmēram $100 miljonus, kas šodien ir ekvivalents vairāk kā $1.4 miljardiem. Viņš tiek uzskatīts par spekulācijas mākslas pionieri un pasaules top treideri pastāvīgi pielieto “Biržas spekulanta atmiņas” – grāmata, kas balstīta uz viņa tirdzniecības filozofiju un karjeru.

№ 2. Pola Tjudora Džonsa rīcība 1987. gada “Melnajā pirmdienā”

Izmantojot tehnisko analīzi un S&P vēsturiskos rādītājus, Pols Tjudors Džons prognozēja, fondu tirgu krahu 1987. gadā, un sāka plaša mēroga tirdzniecību uz īsajām pozīcijām. Viņa analīze bija balstīta uz tiem faktiem, ka akcijas ir nesušas vairāk kā 40% peļņas septiņu mēnešu laikā un to vērtība bija pārvērtēta, starptautiskie fondu tirgi kritās, un vērtspapīru portfeļa apdrošināšana ieguva arvien vairāk signālu. Šie faktori kļuva par iemeslu pārdošanas ažiotāžai fondu tirgū, turklāt indekss Dow Jones Industrial Average nokritās par 22% – lielākā krišanās visas vēstures laikā –, bet Džons trīskāršoja savu peļņu, kas sastādīja $100 miljonus. Drīz pēc tam sabiedriskā raidorganizācija PBS uzņēma dokumentālu filmu par Polu Tjudoru Džonsu ar nosaukumu “Treideris”.

№ 3. Džordža Sorosa darījums pret sterliņu mārciņu

Džordžs Soross iegājis vēsturē kā “cilvēks, kas sagrāva Anglijas banku”, jo 1992. gadā viņš atvēra savu vēsturisko darījumu – īso pozīciju – kas padarīja viņu par Volstrītas leģendu. Soross uzskatīja, ka procentu likmes Lielbritānijā bija pārāk zemas, bet inflācija – pārāk augsta. Tāpat viņš uzskatīja, ka kļūda bija tajā, ka Lielbritānija pievienojās Eiropas valūtu kursu mehānismam (EERM) – institūcija, kuras darbība vērsta uz ES ekonomiku unificēšanu –, jo tas ilgtermiņa perspektīvā nāktu par ļaunu mārciņai. Tādējādi, viņš aizvēra īsās pozīcijas ar pārsteidzošu summu $10 miljardu mārciņu apmērā. Lielais valūtas pārdošanas spiediens sagrāva mārciņu, tādējādi liekot Lielbritānijai pamest EERM un izveidot sev jaunu valūtu režīmu. Uz šī darījuma Soross nopelnīja $1 miljardu, kas tajā laikā tika uzskatīta par neiedomājamu summu.

№ 4. Džona Polsona darījums pret sub-standarta hipotēku

№ 4. Džona Polsona darījums pret sub-standarta hipotēku Nebija daudz tādu, kuri prognozēja, ka nekustamā īpašuma burbulis plīsīs 2007. gadā, un vēl mazāk no viņiem spēja paredzēt, kad tieši tas notiks. Džons Polsons bija viens no viņiem. Bankas izsniedza kredītus privātpersonām, kas nespēja atļauties tos atmaksāt, un šos “absurdos” hipotekāros kredītus nodrošināja zemas vērtības derivatīvi kontrakti, ko sauc par kredīta-defolta saistībām (CDO). Polsons redzēja svārstīgo situāciju un lielos tirdzniecības apjomus pret tiem. Viņš pierunāja bankas izsniegt kredīta-defolta svopus (CDS), kas veicināja CDO saistību pārdošanu, bet pēc tam sāka pirkt pēc iespējas vairāk. Pēc tam viņš pagaidīja, kamēr tirgus nokritīsies, un ieguva peļņu. Polsona hedž-fonds no šī darījuma ieguva apmēram $4 miljardus, kas padarīja to par pašu ienesīgāko fondu lielākās ASV krīzes laikā.

№ 5. Džima Čanosa darījums uz Enron kraha

Džims Čanos tiek uzskatīts par vienu no labākajiem treideriem uz īsajām pozīcijām visā pasaulē. Pēc rūpīgas analīzes, viņš prognozēja kompānijas Enron sabrukumu un nopelnīja uz tā lielu naudu. Čanos sāka “rakt” zem Enron jau 2000. gadā. Kad viņš pamanīja “trauksmes signālus” kompānijas grāmatvedības metodēs, viņš sāka pētīt kompāniju vēl nopietnāk, pēc tam viņš atrada nesakritības informācijā, informēja par to masu medijus, ieplānoja īso pozīciju un galu galā kļuva bagāts, kad 2001. gada oktobrī saistībā ar Enron izcēlās skandāls. Šim skandālam bija milzīga ietekme, jo tajā laikā tas kļuva par vislielāko bankrotu, kas, savukārt, kļuva par iemeslu grāmatvedības firmas Arthur Andersen likvidēšanai (kas tajā laikā atradās “Lielajā pieciniekā”) un jaunu reglamentējošo nosacījumu ieviešanā.

№ 6. Džima Rodžersa darījums uz izejvielām

1990. gados izejvielām bija “garā” lāču tirgus periods. Džims Rodžers jau redzēja buļļu tirgus sākšanos un atvēra darījumu uz to, ka tas saglabāsies spēcīgs veselu desmitgadi un pat vēl vairāk. Tādējādi, viņš 1996. gadā izveidoja indeksu Rogers International Commodity Index un pielika visas pūles, lai padarītu to pielietojumu investīcijās. No 1998. gada līdz 2010. gada beigām šis indekss stabili nesa 209% peļņas, salīdzinot ar S&P 500, kas atnesa tikai 10% šī paša perioda laikā. Rodžers vēl joprojām uzskata, ka izejvielu tirgus saglabās “buļļu” trendu, jo papīra vērtspapīri zaudē vērtību un pieprasījums pēc noteiktām izejvielām pieaug. Ja izrādīsies, ka viņam ir taisnība, tad viņa pozīcijas vērtība būs kolosāla.

№ 7. Džona Templtona darījums uz dot-com burbuļa

Leģendārais investors Sers Džons Templtons bija īso pozīciju veterāns, kurš savu labāko un lielāko darījumu atvēra 8 gadus pirms savas nāves 2000. gadā. Tieši pirms plīsa dot-com burbulis, viņš atvēra īso pozīciju uz interneta kompāniju akciju groza, raksturojot to kā pašu vieglāko peļņu, ko viņš jebkad ir nopelnījis. Viņš pārdeva visas savas akcijas pirms sešu mēnešu termiņa beigām pēc pirmreizējās akciju izvietošanas biržā, kad tikko jaunizveidoto miljonāru grupa taisījās pārdot akciju paketes. Tas patiešām atnesa viņam $80 miljonus dažu nedēļu laikā. Cits darījums ar ko Templtons kļuva pazīstams – $100 ieguldīšana katrā no 104 NYSE akcijām, kas 1939. gadā tika tirgotas zemāk kā par $1. Četru gadu laikā viņa portfelis pieauga četras reizes un atnesa peļņu uz 100 no 104 akcijām.

№ 8. Endrjū Hola naftas prognoze

2003. gadā, kad naftas cena bija $30 līmenī par barelu, un pasaule tikko bija atguvusies no dot-com burbuļa, Endru Hols atvēra darījumu, izejot no tā, ka naftas cena piecu gadu laikā pieaugs līdz $100. Kad naftas cena 2008. gadā pieauga līdz vairāk kā $100, bankai Citigroup – Hola darba devējam – tas atnesa veselu bagātību, bet Hols nopelnīja $100 miljonus. Hols sagatavoja kontraktus tādā veidā, ka, ja naftas cena piecu gadu laikā nesasniegs $100, tad vienkārši beigsies to termiņš, nenesot peļņu. Šāds darījums prasīja no Hola drosmi un lielisku analīzi. Šis darījums balstās uz fakta, ka viņš ne tikai prognozēja cenas virzienu un pamanīja labu atvēršanās punktu, bet arī noteica laika periodu un cenas kustības līmeni.

№ 9. Deivida Tepera darījums uz lielākajām bankām

2009. gada sākumā, pēc tam, kad finanšu krīze “parādīja savu īsto seju” un visi domāja, ka finanšu sistēma sagrūs, Deivids Tepers – problēmaktīvu eksperts – veica vienu no labākajiem darījumiem recesijas periodā. Precīzi aprēķinot laiku un veicot detalizētu analīzi, viņš nopirka Citigroup (C) un Bank of America (BAC) akcijas. Tajā laikā pastāvēja bažas, ka šīs bankas tiks nacionalizētas. Pēc dažiem mēnešiem, šī paša gada beigās, Citigroup akciju vērtība trīskāršojās, bet Bank of America akciju vērtība pieauga četras reizes, salīdzinot ar to iepriekšējiem minimumiem, kas atnesa Tepera hedž-fondam peļņu $7 miljardu apmērā.

№ 10. Luisa Bekona darījums uz kara Irākā

Luis Bekons ir pazīstams ar to, ka uzvarēja CIP, ASV prezidentu un citus augsti stāvošus valsts ierēdņus, paredzot, ka Sadams Huseins uzbruks Kuveitai 1990. gados. Tādēļ viņš atvēra darījumu uz naftas un īso pozīciju uz akcijām un nopelnīja savam hedž-fondam peļņu 86% apmērā, laikā, kad pasaules naftas piegāde bija iesaldēta, naftas cena pieauga, bet akciju cena nokritās. Bekons tāpat prognozēja, ka ASV ātri uzbruks Irākai un naftas tirgus tiks atjaunots. Viņa precīzās prognozes attiecībā uz notikumiem tirgū, kas saistīti ar karu Irākā, piesaistīja daudz investoru no visas pasaules, bet viņa hedž-fondam atnesa gada peļņu 35% apmērā 13 gadus pēc kārtas.

Dow Jones Industrial Average: cik vienkārši ir sekot līdzi fondu tirgum119 gadus ilgās indeksa Dow Jones (Dow Jones Industrial Average, saīsinājumā — DJIA) vēstures laikā, šis amerikāņu indekss ir kļuvis par galveno tirgu orientieri. Liels daudzums investoru visā pasaulē, katras tirdzniecības dienas noslēgumā, apskata indeksu DJIA, lai iegūtu tirgus dinamikas apskatu. Taču vai viņi patiesībā zina, kas tas ir par indeksu? Indeksa DJIA vēstures un mehānisma izpēte ir ļoti svarīga, lai izprastu, ko šis indikators mums katru dienu pavēsta.

Tālāk jūs uzzināsiet, kā šis ietekmīgais indekss kļuva par visvairāk izmantojamo akciju rādītāju.

Te uz augšu, te uz leju...

Ikdienas tirgus apskati nebūtu pilnīgi bez indeksa DJIA. atvēršanās un aizvēršanās atskaites. Jūs noteikti esat dzirdējuši paziņojumus par to, ka indekss te ir pieaudzis, te nokrities par noteiktu punktu skaitu, taču vai jūs zināt, ko patiesībā nozīmē šie punkti un uz ko investoriem norāda šī indeksa izmaiņas?

Dow Jones (DJIA) indekss ir:

30 lielāko kompāniju, kuru akcijas kotējas Ņujorkas fondu biržā, tirgus cenas svērtais indekss. Visas šīs akcijas ir lieli ASV “blue chips”. “Blue chip” – ir kompāniju ar lielu tirgus kapitalizāciju, stabilu ienākumu vēsturi un labu reputāciju uzticības, kvalitātes un ienesīguma jomā, akcijas. Profesionāli analītiķi un privātie investori uzmanīgi seko līdzi indeksa DJIA ikdienas kustībām, jo tā komponenti nosaka visa fondu tirgus kustību.

Ko tas nozīmē investoriem?

Teiksim, Antons tirgo fondu tirgū. Viņam pieder kompāniju ar augstu kapitalizāciju, tādu kā Apple Inc. (AAPL), McDonald’s Corp. (MCD) un Visa Inc. (V), akcijas. Viņš vēlētos zināt, kā tirgus uzvedās dienas laikā. Antons varētu tērēt laiku un iepazīties ar visu šo kompāniju akciju cenām vai vienkārši varētu apskatīt indeksu DJIA. Indekss palīdzēs viņam iegūt priekšstatu par fondu tirgus kustību. Gadījumā, ja tirgus ir aizvēries ar kotējumu pieaugumu, tas nozīmē, ka tirgum šī bijusi laba diena un Antona portfeļa vērtība, visdrīzāk, ir pieaugusi. Ja indekss ir aizvēries ar kotējumu krišanos, tas norāda uz sliktu dienu tirgū, un Antona portfeļa vērtība, visdrīzāk, ir samazinājusies.

Tagad, kad esam noskaidrojuši, kas ir indekss un kāda nozīme tam ir investoru darbā, apskatīsim tā struktūru, lai izprastu, kā tas strādā.

Indeksa DJIA vēsture

Pirms tam, kad 1896. gadā tika izveidots indekss DJIA, investoriem nebija pieejami nekādi veidi kā noteikti tirgus trendus. Viņi nevarēja noteikt vai tirgus bija buļļu vai lāču. Čārlzam Dou bija koncepcija aptvert fondu tirgu ar kādu vienu noteiktu skaitli, kas palīdzētu investoriem pieņemt pārdomātus lēmumus. Viņš spēja to sasniegt, izvēloties 12 akcijas, kas, pēc viņa domām, vislabāk atspoguļoja tā laika amerikāņu ekonomiku. Nodrošinot investorus ar uzticamu un vienkāršu instrumentu, kas palīdz sistemātiski novērtēt tirgus kustības, Dou kopš tā laika uz visiem laikiem izmainīja investēšanas vēsturi.

1916. gadā indekss tika paplašināts līdz 20 akcijām un 1928. gadā – līdz 30 akcijām, tādējādi atspoguļojot ievērojamo ASV ekonomikas pieaugumu. Neskatoties uz to, ka kopš 1928. gada valsts ekonomika ir manāmi attīstījusies, speciāla indeksa komiteja, kas pieņem lēmumus attiecībā uz indeksa komponentiem, nolēma saglabāt kompāniju skaitu – 30 . Tas ir tādēļ, ka akciju skaits tiek uzskatīts par ne tik svarīgu, kā tas, kādas tieši akcijas tiek izvēlētas. Skaits varēja tikt palielināts līdz 50 vai 100, taču līdz tam brīdim, kamēr netiktu izvēlēts pareizo kompāniju kopums, indekss nespētu darboties kā tirgus barometrs.

Indeksa DJIA dalītājs

Daudzu gadu garumā indeksa komponenti ir mainīti, ar mērķi nodrošināt indeksa atbilstību ASV ekonomikas standartiem (pēc būtības General Electric (GE) akcijas ir vienīgās no pirmajām 12, kas vēl joprojām ir iekļautas indeksā). Finanšu aina arī ir mainījusies, tādējādi padarot indeksa aprēķinu mazliet sarežģītāku, nekā vienkārši akciju datu saskaitīšana un dalīšana ar 30. Nevajadzētu aizmirst, ka Čārlzs Dou dzīvoja tajā laikā, kad akciju dividendes un akciju sadalīšana nebija vispārpieņemta prakse, tādēļ viņš nevarēja paredzēt, kā šādas darbības ietekmēs indeksu.

Iedomājieties, ja kompānija, kuras akcijas tiek tirgotas par $50, veic akciju sadalīšanu ar attiecību 2 pret 1, tās akciju skaits divkāršojas, bet akcijas vērtība mainās uz $25. Šī cenas maiņa vājinās indeksa lielumu, neskatoties uz to, ka kardinālas izmaiņas ar pašām akcijām nav notikušas. Lai novērstu šo fenomenu un nodrošinātu cenu nepārtrauktību, tika ieviests indeksa DJIA dalītājs. Šis dalītājs ir koriģējošs skaitlis, kad ir jāņem vērā tādi notikumi kā akciju sadalīšana, kā arī, lai izvairītos no šādu izmaiņu ietekmes uz indeksu.

Kā strādā indeksa DJIA dalītājs?

Lai aprēķinātu indeksu DJIA, jāsaskaita esošās 30 akcijas, kas ietilpst indeksā, un pēc tam šo skaitli jādala ar indeksa dalītāju. Pieņemsim, ka indeksā ietilpst 30 kompāniju akcijas, saskaitot akciju cenas, kopējā šo akciju summa sastāda $3000. Tādējādi, indekss sastādīs 100 ($3000/30). Pievērsiet uzmanību, ka mūsu gadījumā indeksa dalītājs ir vienāds ar 30.

Tagad iedomāsimies, ka vienas kompānijas, kas ietilpst indeksā, akcijas par cenu $300 tika sadalītas attiecībā 2 pret 1, un to cena ir nokritusies līdz $150. Ja mūsu dalītājs būtu nemainīgs, tad aprēķins sniegtu mums skaitli 95 ($2850/30). Taču tas būtu neprecīzs, jo akciju sadalīšana ir mainījusi to cenu, nevis pašas kompānijas vērtību. Lai izlīdzinātu sadalīšanas efektu, dalītājs ir jākoriģē un jāsamazina līdz 28.5. Tādējādi indekss DJIA saglabājas līmenī 100 ($2850/28.5) un daudz precīzāk atspoguļo akciju vērtību.

Katras komponentu izmaiņas vai akciju sadalīšana pieprasa jaunu dalītāju. Uz 2015. gada 23. martu, lai ņemtu vērā indeksā iekļautās kompānijas Apple akcijas, dalītājs sastādīja 0.14985. Lai aprēķinātu, kā noteiktas kompānijas akciju paketes izmaiņas ietekmē indeksu, akciju cenas izmaiņas ir jādala ar esošo dalītāju. Tādējādi, ja Merck & Co. Inc. (MRK) akcijas ir pieaugušas par $5, tad 5 ir jādala ar 0.14985, kas būs vienāds ar 33.37. Tātad, ja indekss dienas laikā ir pieaudzis par 100 punktiem, tad uz MRK var attiecināt 33.37 kustības punktus.

Cenu svērtais indekss

Indeksa DJIA aprēķināšanas metode iekļauj sevī cenu svērto metodi. Tas nozīmē, ka katras indeksā esošās kompānijas akciju ietekme ir atkarīga no tās akcijas cenas. Pašas dārgākās akcijas virza indeksu daudz spēcīgāk, nekā tās, kas ir lētākas. Šīs metodes būtība ir tajā, ka kompānijas ar augstu tirgus kapitalizāciju lētākas akcijas mazāk ietekmē indeksu, nekā akcijas ar augstāku vērtību, kaut arī ar mazāku tirgus kapitalizāciju. Vēl viena nozīme ir tajā, ka šī metode neatspoguļo to faktu, ka akcijas, kas maksā 20$, cenas izmaiņas par $2 ir daudz svarīgākas, nekā akcijas, kas maksā $200, cenu izmaiņas par šiem pašiem $2.

Indeksa komiteja apgalvo, ka nebūtu prātīgi mainīt metodi, kas balstīta uz akciju cenu svēršanu, uz metodi, kas būtu balstīta uz tirgus kapitalizāciju – metodi, ko izmanto vairākums citu indeksu, – jo tas neļaus salīdzināt ar vēsturiskām indeksa DJIA vērtībām, kas balstījās uz cenu svēršanu. Turklāt svēršana pēc tirgus kapitalizācijas var padarīt indeksu daudz uzņēmīgāku pret aizrautīgām investīcijām, tādām kā savā laikā kļuva dot-com burbulis 1990. gados.

Investoru favorīts

Sekošana līdzi indeksam DJIA, bez šaubām, sniegs jums priekšrocības tirdzniecībā, jo tas ir viens no vispopulārākajiem fondu tirgu dinamikas rādītājiem. Pēc gandrīz 20 gadiem, darbojoties kā galveno tirgus izmaiņu virzītājs, indekss DJIA vēl joprojām ir viens no atzītākajiem un vienkāršākajiem tirgus indeksu aprēķināšanā.

The ABCs of Continuation Patterns That Work - TeleTrade

Pareiza grafisko figūru izmantošana ir treideru iztikas pamatā. Šajā rakstā mēs izskatīsim dažas no visizplatītākajām figūrām – turpinājuma figūras. Turpinājuma figūras nozīmē, ka trends, visdrīzāk, turpināsies pēc figūras izveidošanās. Tās veidojas trenda vidū un veido dažāda ilguma pauzi cenas kustībā. Tiek uzskatīts, ka turpinājuma figūra ir izveidojusies, tiklīdz ir noformējušās tās kontūras un notiek figūras caursišana, bet trends turpinās. Izņemot trijstūrus, populārākās turpinājuma figūras ir karogs, vimpelis, taisnstūris un tase ar rokturi.

Izskatīsim šīs efektīvās figūras sīkāk, kā arī uzzināsim, kā tās pielietot praksē.

Флаги и вымпелы

Karogs un vimpelis ir divas turpinājuma figūras, kas ir ļoti līdzīgas viena otrai. Tās atšķiras tikai ar savu formu konsolidācijas periodā. Šīs figūras var redzēt, kad pastāv spēcīga, strauja cenas kustība, pēc kuras seko sānu kustība. Figūra ir izveidojusies, kad notiek īstā caursišana tajā pašā virzienā, kurā bija sākuma trends. Nākamā kustība būs līdzīga strauja kustība tajā pašā virzienā, kurā notika iepriekšējā straujā kustība.

Karogi un vimpeļi parasti ir īstermiņa figūras, kuras var redzēt itin bieži. Tās norāda uz konsolidāciju tirgū, norādot uz to, ka iepriekšējais trends ir spēcīgs. Šo figūru veidošanās laikā, vairākums investoru turpina turēt savas pozīcijas, gandrīz neaizverot darījumus. Fakts, kas liek aizvien vairāk investoru pievienoties iepriekšējā trenda virzienam.

Karogs

Karoga figūrai ir taisnstūra forma, kas veidojas ar divu paralēlu trenda līniju palīdzību, kas darbojas kā atbalsta un pretestības līnija. Tā veido šauru kanālu ar trenda līnijām, kas ir ieslīpas pretējā virzienā, attiecībā pret iepriekšējo trendu. Tādēļ, ja iepriekšējā kustība gāja augšup, karogam ir jābūt vērstam uz leju. Karoga formēšanās laikā parasti samazinās apjomi. Signāls uz tirdzniecību parādās pēc tam, kad cena caursit atbalsta vai pretestības līmeni, turklāt trends turpinās tajā pašā virzienā. Pēc caursišanas investori var vērot apjomu palielināšanos.

The ABCs of Continuation Patterns That Work - Teletrade

1: Garās pozīcijas atvēršana

2: Take profit

3: Stop loss

H1 tāds pats kā H2

Vimpelis

Vimpelim ir tādas pašas īpašības kā karogam, pirms vimpeļa veidošanās vērojama spēcīga kustība. Galvenā divu līniju un to novilkšanas atšķirība: vimpeļa trenda līnijas saplūst, veidojot mini trijstūri, laikā, kad karoga trenda līnijas ir paralēlas. Turklāt, vimpeļi veidojas daudz īsākā laika posmā nekā karogi. Slīpās vimpeļa trenda līnijas parasti ir vērstas pretējā virzienā attiecībā pret iepriekšējo trendu, pēc caursišanas notiek apjomu palielināšanās.

The ABCs of Continuation Patterns That Work - Teletrade

1. Figūras augstums

2. Caursišanas zona

3. Attālums starp atvēršanas punktu un Take Profit līmeni

4: Īsās pozīcijas atvēršana

5: Take profit

6: Stop loss

Abās figūrās pēc īstās caursišanas, cenu izmaiņas parasti notiek nekavējoties, iespējama atgriešanās pie caursistās līnijas vai korekcijas. Augšupejošā trendā peļņas mērķis tiek noteikts, aprēķinot attālumu no straujās kustības sākuma līdz pirmajam apgriešanās punktam, šis attālums tiek projicēts no caursišanas punkta uz augšu. Pirkšanas pozīcijai jābūt atvērtai brīdi, kad cena caursit pretestības līniju. Stop Loss līmeni var uzstādīt tieši zem pretestības līnijas.

Analoģiski mērķis lejupejošā trendā tiek noteikts izmērot attālumu no straujās kustības sākuma līdz pirmajam apgriešanās punktam, un projicējot šo attālumu no caursišanas punkta uz leju. Pārdošanas pozīcijai jābūt atvērtai brīdī, kad cena caursit atbalsta līniju. Stop Loss līmeni var uzstādīt tieši virs atbalsta līnijas.

Taisnstūri

Taisnstūri veidojas, kad cena kustās starp divām paralēlām līnijām, kas darbojas kā atbalsta un pretestības līmenis. Cenai ir jāsasniedz gan atbalsta līniju, gan pretestības līniju ne mazāk kā divas reizes katru, lai tiktu izveidots taisnstūris. Tas atšķir taisnstūri no dubultās virsotnes un dubultās pamatnes, kam vajadzīgas tikai trīs cenas apgriešanās. Slīpums var būt mazliet uz augšu vai leju, bet abas līnijas vienmēr ir paralēlas, tādējādi, tās izskatās kā horizontāli kanāli. Figūra ir izveidojusies, kad notiek caursišana sākuma trenda virzienā. Taisnstūris liecina par treideru neizlēmību, tādēļ ir ļoti svarīgi sekot līdzi caursišanas virzienam.

Cena ne vienmēr sasniedz atbalsta un pretestības līnijas. Dažreiz tas var norādīt uz to, kādā virzienā patiesībā varētu notikt caursišana. Taisnstūri tāpat var beigties ar viltus caursišanu, kas notiek, kad galvenokārt ir pretējs virziens tam, kurā būtu jānotiek īstajai caursišanai. Taisnstūriem ir divi veidi: lāču un buļļu.

Lāču taisnstūris

Lāču taisnstūris veidojas, kad pirms figūras ir lejupejošs trends. Cena konsolidējas tādas veidošanās iekšpusē uz noteiktu laika periodu, pēc kura lejupejošais trends atjaunojas. Konsolidācija notiek, visdrīzāk tādēļ, ka daži pārdevēji fiksē savu peļņu, laikā, kad citi gaida nelielas korekcijas kustības, lai atvērtu pozīcijas.

The ABCs of Continuation Patterns That Work - Teletrade

1. Pretestības līnija

2. Atbalsta līnija

3. Caursišanas zona

4. Īsās pozīcijas atvēršana

5. Take profit

6. Stop loss

Buļļu taisnstūris

Buļļu taisnstūris veidojas, kad cena iet uz augšu pirms šīs figūras veidošanās. Cena konsolidējas uz noteiktu laika periodu, bet pēc tam augšupejošais trends turpinās. Konsolidācija rodas, jo daļa pircēju fiksē savu peļņu, laikā, kad citi spēlētāji gaida nelielas korekcijas, lai atvērtu savas pozīcijas.

The ABCs of Continuation Patterns That Work - Teletrade

1. Pretestības līnija

2. Atbalsta līnija

3. Caursišanas zona

4. Garās pozīcijas atvēršana

5. Take profit

6. Stop loss

Pēc īstās caursišanas mērķis tiek noteikts, aprēķinot attālumu starp atbalsta līniju un pretestības līniju, un šis attālums tiek projicēts caursišanas virzienā. Kad runa ir par lāču taisnstūri, lai noteiktu mērķi, attālumam jābūt projicētam zemāk par atbalsta līniju, laikā, kad Stop Loss var tikt uzstādīts tieši uz atbalsta līnijas. Lai noteiktu mērķi gadījumā ar buļļu taisnstūri, attālums tiek projicēts augstāk par pretestības līniju, bet Stop Loss līmenim jābūt uzstādītam mazliet zemāk par atbalsta līniju.

Tase ar rokturi

Figūra tase ar rokturi izskatās kā tējas tase. Tas ir buļļu veidojums, pirms kura ir augšupejoša kustība, kas, savukārt, apstājas un iet uz leju ilgu laika periodu, bez konkrēta trenda. Pēc tam cena no jauna veic kustību uz augšu iepriekšējās augšupejošās kustības virsotņu virzienā. Pēc tam cena, pirms turpināt kustību tālāk uz augšu un turpināt sākuma augšupejošu trendu, veic nelielu kustību uz leju.

Pirmā figūras daļai – tasei – ir ieapaļš izliekums, bet otrajai daļai – rokturim – ir neliela nobīde uz leju. “Rokturim” ir zems tirdzniecības apjoms. Tiklīdz cena cenšas testēt iepriekšējās virsotnes, tā no treideru puses saskaras ar pārdošanu spiedienu, kuri ir veikuši pirkšanu pašā augšā vai līdzās šai iepriekšējai virsotnei. Pārdošanas spiediens liek cenai kādu laiku kustēties sāniski ar slīpumu uz lejupejoša trenda pusi, vēlāk tas pazūd.

Ir daži padomi, kas jums palīdzēs noteikt figūru tase ar rokturi un novērtēt potenciālo tirdzniecības signālu. Pirmais – ilgums. Kopumā tasēm ar daudz pagarinātāku un lielāku U veida apakšu ir tendence dot spēcīgus signālus. Būtu jāizvairās no tasēm ar asu V veida apakšu, Turklāt, treiderim ir jāpievērš uzmanība figūras dziļumam. Rokturim, tāpat kā tasei, nav jābūt ļoti dziļam. Patiesībā rokturiem jāveidojas tases augšējā daļā.

Vēl viens indikators ir apjoms. Apjomam izliekuma daļā būtu jāvājinās un tases pamatnē jābūt zemākam par vidējo. Pēc tam, kad cena no jauna sāk kustēties uz augšu, lai testētu iepriekšējo virsotni, tam ir jāpalielinās. Un pēdējais, ko vajadzētu ņemt vērā – iepriekšējās virsotnes testēšana. Testēšanas laikā pieskaršanās iepriekšējai virsotnei nav obligāta. Tomēr, jo roktura augšdaļa ir tālāk no virsotnes, jo nozīmīgākai jābūt caursišanai.

The ABCs of Continuation Patterns That Work - Teletrade

1. Garās pozīcijas atvēršana

2. Take profit

3. Stop loss

4. Attālums no pamatnes līdz caursišanas punktam

5. Tas pats attālums kā Nr.4

Signāls uz darījuma atvēršanu parādās pēc īstās caursišanas augstāk par roktura pretestības līniju, kas tiek vilkta pa tases augšējiem punktiem. Caursišanas brīdī jānotiek ievērojamam apjomu pieaugumam. Mērķi var noteikt, aprēķinot attālumu no tases pamatnes līdz caursišanas punktam, pēc tam projicējot šo attālumu uz augšu. Stop Loss līmeni var uzstādīt zemāk par roktura apakšējo robežu.

Secinājumi…

Turpinājuma figūras sniedz sava veida pamatojumu turpmākajai cenas kustībai. Tās var atrast trenda vidū un tās signalizē par trenda turpinājumu tajā brīdī, kad figūra ir pilnībā izveidojusies. Spēja atpazīt un izmantot šīs figūras var palīdzēt investoram pieņemt pārdomātu tirdzniecības lēmumu un iegūt ievērojamu peļņu.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Atkarībā no ķīmiskajām un fiziskajām īpašībām, nafta tiek iedalīta dažādās šķirnēs. 2010. gadā naftas šķirņu skaits sasniedza 189. Šis skaitlis periodiski mainās, jaunu naftas atradņu atklāšanas un jaunu naftas maisījumu veidošanas dēļ. Starptautiskās tirdzniecības mērķiem tika izveidoti naftas šķirnes etaloni. Naftas šķirnes etalons ir plaši izplatīta šķirne noteiktā pasaules daļā. Tabulā 1 ir attēlota informācija par dažām naftas šķirnēm.

Tabula 1

Dažu naftas šķirņu raksturojums

Šķirne Naftas atradnes vieta Izplatības zona Blīvums, oAPI Sēra saturs, % Piezīmes
Pasaules etalons
Brent Ziemeļjūra Eiropa 38.06 0.37 Naftas maisījums no 5 atradnēm:
Broom, Rannoch, Etieve, Ness un Tarbat.
WTI Rietumteksasa (ASV) Ziemeļamerika 39.60 0.24 Saīsinājumā no angļu West Texas Intermediate
Reģionālie etaloni
Dubai Crude Dubaija Persijas līcis 31.00 2.00
Tapis Malaizija Tālie Austrumi 45.20 0.03
Minas Indonēzija Tālie Austrumi 35.30 0.09
OPEC naftas grozs
Urals Krievija Eiropa, Āzija 31-32 1.3 Smagās naftas ar augstu naftas saturu (1.3%) no Urāla un Povolžjes un vieglās naftas
no Rietumu Sibīrijas ar sēra saturu apmēram 0.6% maisījums
ESPO Blend Krievija Eiropa, Āzija 0.65-0.75
Midway Sunset Heavy Kalifornija (ASV) ASV 13 1.00

Pasaules biržās kotējas tikai divas naftas šķirnes – Eiropas Brent un Amerikas WTI. Citām naftas šķirnēm ir tikai reģionāla ietekme. Piemēram, Krievijas naftai ir lielāka ietekme Eiropā un Āzijā, Tuvo Austrumu naftas šķirnēm ir ietekme Ziemeļamerikā un Tuvajos Austrumos. Lai noteikta naftas šķirne kļūtu par vispasaules, jānodrošina tādas naftas iegūšana ne mazāk kā 500 tūkst. barelus diennaktī. Lielas cerības šajā sakarā ir Krievijas naftas markai ESPO, kas iet uz Dienvidaustrumu Āziju, bet pagaidām vajadzīgais apjoms nav sasniegts.

Tuvo Austrumu nafta ir dažādu OPEC valstu naftas maisījums. Šī naftas šķirne tika izveidota 2005. gada 16. jūnijā un šī maisījuma sastāvs periodiski mainās. Kā piemēru var minēt OPEC naftas maisījumu uz 2010. gada 1. janvāri (sk. Tabulu 2).

Tabula 2

OPEC Naftas groza saturs

Šķirne Blīvums, oAPI Sērs, % Valsts
1 Saharan Blend 45.70 0.10 Alžīrija
2 Girassol 30.80 0.34 Angola
3 Oriente 23.80 1.40 Ekvadora
4 Iran Heavy 30.20 1.77 Irāna
5 Basra Light 34.40 2.10 Irāka
6 Kuwait Export 30.50 2.55 Kuveita
7 Es Sider 36.30 0.44 Lībija
8 Bonny Light 33.61 0.14 Nigērija
9 Qatar Marine 35.80 1.47 Katara
10 Arab Light 32.70 1.80 Saūda Arābija
11 Murban 39.60 0.73 AAE
12 Merey Venecuēla

Visas naftas šķirnes orientējas pēc divu pasaules etalonu Brent un WTI cenas. Ja naftas šķirnes kvalitāte ir augstāka par pasaules etalonu, tad arī tāda maisījuma cena būs augstāka. Nākamajā naftas tirgus analīzes daļā tiks izskatīti galvenie naftas ražotāji un patērētāji.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Nafta – tas ir degošs eļļains šķidrums, kas kopš 19. gs. vidus līdz pat mūsdienām ir galvenais enerģijas avots. Neskatoties uz atomenerģētikas, saules enerģētikas, hidroenerģētikas un citu alternatīvu enerģētikas formu attīstību, pasaule nestāv uz vietas tieši pateicoties naftai un naftas produktiem. Tādēļ naftu ļoti bieži dēvē par melno zeltu vai ekonomikas asinīm.

Pirmais naftas avots tika atklāts 1847. gadā Apšeronas pilsētā (Azerbaidžāna). Tomēr pirmā naftas iegūšana rūpnieciskā mērogā sākās tikai 1859. gadā ASV, kad parādījās iespēja veidot pirmos urbumus ar mehāniskās urbšanas palīdzību.

Naftas tirgū pati nafta tiek vērtēta pēc dažādiem parametriem, bet vissvarīgākie ir 5 parametri:

1. Naftas blīvums svārstās diapazonā no 650 kg/m3 (vieglāka par ūdeni) līdz 1050 kg/m3 (jā-jā, nafta var būt smagāka par ūdeni). Vieglā (visvērtīgākā) nafta satur vairāk vieglo frakciju(t.i. benzīnu un dīzeļdegvielu). Smagāka nafta satur mazāk gaišo frakciju un vairāk dažādu parafīnu, kas pasliktina dīzeļdegvielas kvalitāti. Optimālais naftas blīvums rūpnieciskajā pārstrādē 780-850 kg/m3. Tādējādi, jo augstāks ir blīvums, jo sliktāka ir nafta, bet tas nozīmē, ka zemāka ir tās cena. Naftas blīvumu ļoti bieži mēra API grādos(angļu val. American Petroleum Institute). Starp starptautiskās mērvienību sistēmas blīvumu un API grādiem pastāv sekojoša attiecība:

Atkarībā no blīvuma nafta dalās uz:

 • vieglo naftu (līdz 872 kg/m3);
 • vidējo naftu (872-917 kg/m3);
 • smago naftu (917-1022 kg/m3).

Parasti no naftas ražo:

 • dažādas gāzes (līdz vārīšanās temperatūrai 32 оС);
 • benzīnus (40-100 оС);
 • ligroīnu (80-180 оС);
 • petroleju (160-250 оС);
 • mazutu, eļļas, vasku (350-500 оС);
 • bitumu (virs 500 оС).

2. Sēra saturs ietekmē naftas blīvumu. Optimālā variantā sēra saturam nevajadzētu pārsniegt 0.5%. Augsts sēra saturs naftā paaugstina sēra saturu benzīnos un dīzeļdegvielā, kas ievērojami ietekmē apkārtējās vides piesārņojumu. Naftas ar paaugstinātu sēra saturu pārstrāde notiek izmantojot sarežģītāku tehnoloģisko procesu, kura laikā ar gāzes kondensāta palīdzību sēra koncentrācija samazinās. Sēra saturs ir ļoti svarīgs rādītājs, kas ietekmē naftas tirgus cenu, t.i., jo augstāka ir sēra koncentrācija, jo zemāka ir naftas cena.

Atkarībā no sēra koncentrācijas, naftu klasificē dažādi. Piemēram, Krievijā un Eiropā tādu naftu sauc:

 • nafta ar zemu sēra saturu (līdz 0.5%);
 • ar vidēju sēra saturu (0.51-2%);
 • ar augstu sēra saturu (virs 2%).

ASV tādu naftu sauc savādāk:

 • salda (jo tās garša patiešām ir saldena);
 • vidēji salda vai vidēji skāba;
 • skāba (pie augsta sēra satura, naftas garša ir skābena).

3. Parafīna saturs. Naftas sastāvā esošais parafīns pasliktina naftas produktu kvalitāti. Parafīna satura samazināšanai tāpat jāveic daudz dārgāka un sarežģītāka naftas pārstrāde. Tādējādi, jo vairāk naftā ir parafīna, jo zemāka ir tās cena. Optimālajam parafīna saturam naftā nevajadzētu pārsniegt 1.5%.

4. Ūdens saturs. Lai cik dīvaini tas nebūtu, bet arī ūdens saturs naftā sarežģī naftas pārstrādes tehnoloģisko procesu. Ūdens fiziskās īpašības naftas pārstrādes laikā noved pie spiediena palielināšanās caurulēs, mikroplīsumiem cauruļvados, utt.). Tādējādi, jo vairāk ūdens ir naftā, jo zemāka ir tās cena. Optimālais ūdens saturs naftā – ne vairāk kā 0.1-0.5%.

5. Minerālsāļu saturs. Šie sāļi, bet it īpaši hlora sāļi, spēcīgi uzkarsē ražošanas aprīkojumu un pasliktina tā noturību pret koroziju. Tādējādi, jo augstāks ir minerālsāļu saturs naftā, jo zemāka ir tās cena. Optimālajam minerālsāļu saturam naftā nevajadzētu pārsniegt 5-20 mg/l.

Tagad Jūs zināt, kas ir nafta un ko no tās ražo, kā arī kādas fiziskās un ķīmiskās īpašības ietekmē tās kvalitāti un, attiecīgi, cenu. Nākamajā daļā mēs parunāsim par naftas šķirnēm.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Pirmajās divās analīzes daļās par investīciju iespējām zeltā vidējam statistiskajam Latvijas iedzīvotajam, tika atspoguļotas interesantas investīciju, zelta stieņos un zelta monētās, īpatnības. Trešajā un pēdējā šīs analīzes daļā tiks apskatīta vēl viena investēšanas zeltā iespēja, ar finanšu tirgu starpniecību.

Zelta tirdzniecībai finanšu tirgū ir virkne priekšrocību un trūkumu. Zelta tirdzniecība finanšu tirgū sniedz sekojošas priekšrocības:

1. Zelta tirgus ir tirgus ar augstu likviditāti un strādā visu diennakti no pirmdienas līdz piektdienai, ieskaitot. Tas sniedz iespēju pirkt un pārdot zeltu par esošo tirgus cenu jebkurā investoram piemērotā laikā.
2. Starpība starp pirkšanas un pārdošanas cenu sastāda apmēram 0.11%, kas ir ievērojami mazāk, salīdzinot ar fiziskā zelta tirgu Latvijā. Šāda kotējuma piemērs atspoguļots att.1.


Att. 1 Starpība starp zelta pirkšanas un pārdošanas cenu starptautiskajā dārgmetālu tirgū

3. Daudzi dīlinga centri piedāvā tirgot ne tikai ar pilnu apjomu, kas mērāms 250 Trojas uncēs, bet arī ar vienu desmito daļu vai pat vienu simto daļu no pilnā apjoma. 4. Kredītpleca izmaiņu iespējas 1:1 līdz 1:100. Tas nozīmē, ka, lai atvērtu pozīciju, var būt nepieciešama daudz mazāka summa, nekā pērkot fizisku zeltu.
5. Nav fiziskā zelta, kas pilnībā novērš riskus un izdevumus, kas saistīti ar tā glabāšanu un glabāšanas drošību.
6. Iespēja atvērt testa kontu un izmēģināt savus spēkus zelta tirgū vai izmēģināt tirdzniecības stratēģijas.
7. Daži dīlinga centri piedāvā zelta tirdzniecības finanšu tirgū apmācību. Piemēram, kompānija, TeleTrade Europe saviem klientiem tādu apmācību piedāvā bez maksas.
8. Iespēja automatizēt zelta tirdzniecību, ar algoritmiskas tirdzniecības palīdzību, izmantojot programmēšanas valodas. Piemēram, kompānija TeleTrade Europe piedāvā tirdzniecību ar zeltu, izmantojot populāro tirdzniecības terminālu MetaTrader, kurā iestrādāta programmēšanas valoda MQL.
9. Iespēja izmantot dīlinga centra analītisko servisu. Kompānija TeleTrade Europe bez maksas piedāvā zelta tirgus analītikas paketi.
10. Iespēja izmantot PAMM-kontus, kas ļauj investēt zeltā, un kur šīs investīcijas pārvalda profesionāli tirgus dalībnieki. Piemēram, kompānija, TeleTrade Europe piedāvā PAMM-kontu pakalpojumu (Sinhronā tirdzniecība jeb Master-Invest), kā arī šo kontu reitingu, lai atvieglotu tirdzniecības konta pārvaldītāja izvēli, ar attiecīgo ienesīguma un riska līmeni (sync.teletrade-dj.lv).

Zelta tirdzniecības finanšu tirgū trūkumi. Šiem trūkumiem ir formāls raksturs:

1. Finanšu instruments investīciju kontā ir tikai fakts, ka finanšu instruments pastāv un tas nedod tiesības iegūt fizisku zeltu. Šis fakts var apbēdināt tos investorus, kuriem patīk sajust sajust savās rokās kādu aktīvu. No otras puses – nav risku, kas saistīti ar fiziska zelta glabāšanu.
2. Iespējama neapdomāta kredītpleca izmantošana, kad investors vēlas ar minimālu kapitālu nopelnīt lielu summu (kas arī ir iespējams), nepamatoti riskējot. Šī problēma tiek risināta, kapitāla vadīšanas nosacījumu ievērošanas veidā.
3. Negatīvs svops uz pozīcijām, kas tiek pārnestas pēc pusnakts. Šobrīd, negatīvs svops uz īsajām vai garajām pozīcijām sastāda apmēram 0.02 un 0.10 eiro, attiecīgi.

Veiktā investīciju iespēju Latvijā analīze, parādīja visu Latvijā iespējamo investīciju zeltā klāstu. Katrs vidējais statistiskais Latvijas iedzīvotājs var patstāvīgi izanalizēt zelta stieņu un monētu cenas, salīdzināt tās ar zelta tirgus cenu starptautiskajā dārgmetālu tirgū un pieņemt attiecīgu lēmumu. Protams, ir jāņem vērā tirgus konjuktūras attīstība zelta tirgū: nevajadzētu pirkt zeltu vēsturiskās virsotnēs, kā tas tika rekomendēts zelta histērijas laikā no 2011. gada līdz 2012. gadam. Pārfrāzējot amerikāņu investoru teikto – kad uz katra stūra kliedz par to, ka zelts tikai sadārdzināsies, tātad ir īstais laiks to pārdot.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Pirmajā Latvijas zelta tirgus analīzes daļā, no vidējā statistiskā iedzīvotāja skatupunkta, tika izskatītas investīciju iespējas zelta stieņos un to potenciāls. Otrajā analīzes daļā jau tiek apskatītas investīciju iespējas citā investīciju zelta veidā, bet konkrētāk – zelta monētās.

Internetā, Latvijā var atrast pietiekami lielas un solīdas kompānijas, kas piedāvā iegādāties ne tikai zelta stieņus, bet arī zelta monētas. Kas ir investīciju zelts monētas veidā? Tā ir parasta mūsdienu ražojuma zelta monēta, kuras zelta īpatsvars var mainīties noteiktā diapazonā. Šādas monētas piemērs attēlots att. 1.


Att. 1 Austrijas dukāta averss

Zelta monētu vērtība veidojas no

 • zelta vērtības;
 • monētas mākslinieciskās/vēsturiskās/kolekcijas vērtības.

Tā kā vēsturiskā un kolekcijas vērtība (citiem vārdiem, numismātiskā vērtība), kas mērāma simtos tūkstošu vai pat miljonos ASV dolāru, vairāk raksturīga ļoti retām zelta monētām, kas bijušas apgrozībā lielās impērijās un saglabājušās līdz mūsdienām tikai dažos eksemplāros, tad mūsdienu monētu mākslinieciskā vērtība drīzāk saistīta ar šīs monētas ražošanas izdevumiem.

Latvijas zelta monētu tirgū tiek piedāvāts plašs zelta monētu klāsts, kas atšķiras ar svaru un zelta īpatsvaru. Izskatīsim dažus variantus un izdarīsim secinājumus par investīciju pievilcību šajās monētās. 2014. gada 5. jūnijā, zelta tirgus cenai esot apmēram 920 EUR par Trojas unci, pārdošanā, piemēram, bija šādas monētas:

Monēta Zelta īpatsvars, g Uzpirkšanas cena EUR / gab. Pārdošanas cena, EUR / gab.

Austrijas dukāts
3.442 105.10 113.34

Itālijas Umberto I
5.806 174.30 184.37

Anglijas Viktorija
7.315 220.67 233.78

Zinot zelta tirgus cenu, tā īpatsvaru monētā un pašas monētas cenu, var veikt ātru investīciju iespēju analīzi.

Att.2 redzams, ka zelta monētu uzpirkšanas un pārdošanas cenas, tāpat kā gadījumā ar zelta stieņiem, atšķiras. Pozitīvi ir tas, ka atšķirība starp uzpirkšanas un pārdošanas cenu nav pārāk liela (gribētos cerēt, ka ne vairāk kā 10%). Zelta monētu pārdošanas cena ir augstāka, nekā zelta vērtība tās sastāvā. Tāda numismātiskā vērtība nav pārāk augsta (sk. tabulā zemāk).


Att. 2 Investīciju iespēju zelta monētās kopsavilkuma tabula

Zinot atšķirību starp uzpirkšanas un pārdošanas cenu, var aprēķināt, pie kādas zelta cenas, investīcijas būs bez zaudējumiem.

Att. 3 attēlota starpība starp monētas cenu un zelta tirgus cenu starptautiskajā dārgmetālu tirgū. Kā redzams zīmējumā, šī starpība nav tik liela, salīdzinot ar stieņiem līdz 10 gramiem, kur šī atšķirība sastādīja līdz 30%.


Att. 3 Starpība starp monētas vērtību un zelta tirgus vērtību

No zelta monētu tirgus Latvijā veiktās analīzes, var izdarīt sekojošus secinājumus:

1. Monētas ar svaru līdz 10 gramiem izskatās daudz pievilcīgākas ilgtermiņa investīcijām, salīdzinot ar zelta stieņiem ar svaru līdz 10 gramiem.
2. Šādu monētu numismātiskā vērtība ir strīdīga, tādēļ labāk ņemt vērā pilnu monētas cenu, analizējot investīciju iespējas.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

2011.-2012. gada zelta histērija, uz kuras fona Latvijā un īpaši Rīgā tika atvērti liels daudzums veikaliņu, kur tirgoja dažāda formāta zeltu, ir pagājusi un tagad ir īstais laiks, lai izanalizētu iespēju investēt šajā dārgmetālā, no valsts vidējā statistiskā iedzīvotāja skatupunkta, it sevišķi, ņemot vērā vēsturisko zelta cenu krišanos no 1400 EUR līdz 914 EUR par Trojas unci, kas sastādīja aptuveni 34% nepilnu divu gadu laikā (sk. att.1).


Att. 1 Zelta tirgus cenas dinamika starptautiskajā tirgū

Vai ir izdevīgi investēt zeltā un vai vajadzētu ļauties mārketinga spiedienam par nepieciešamību pirkt zeltu? Zinot zelta īpatsvaru izstrādājumā un tirgus cenu, var veikt nelielu investīciju iespēju, kas saistītas ar zeltu, izpēti.

Šī pētījuma pirmajā daļā tiks izskatīta iespēja investēt zelta stieņos Latvijā. Vidējam iedzīvotajam nav tiešas pieejas fiziskajam zeltam par esošajām tirgus cenām. Zelta tirgū Rīgā tiek piedāvāts investīciju zelts gan stieņos, gan monētās. Jūnija sākumā, starptautiskajā dārgmetālu tirgū, zelts maksāja apmēram 914 eiro par augstākās proves Trojas unci. Zelta Trojas unce metriskajā sistēmā sastāda apmēram 1034768 g.

Latvijā ir vairākas firmas, kas nodarbojas ar investīciju zelta pārdošanu. Izskatot vienas no Latvijas lielākajām zelta pārdošanas kompānijām piedāvājumu Internetā, var izveidot sekojošu tabulu, kurā attēlotas investīciju iespējas (sk. att.2).


Att. 2 Investēšanas zelta stieņos iespēju kopsavilkuma tabula uz 2014. gada 5. jūniju, rēķinot no zelta tirgus cenas 914 EUR/oz

Ko tad mēs redzam šajā tabulā? Tāpat kā jebkuras preces cena, pārdošanas cena ir atkarīga no apjoma. Kā redzams att.3, firmas uzcenojums attiecībā pret zelta tirgus cenu starptautiskajā tirgū ļoti atšķiras, atkarībā no zelta stieņa svara. Kā redzams no zīmējuma, visizdevīgākie cenu piedāvājumi ir kategorijā no 1 kg līdz 10 gramiem, kur uzcenojums sastāda vidēji 5%. Par piecu gramu stieni, uzcenojums sastāda jau apmēram 11%, kas jau ir visai dārgi. Par 2.5 g vai 1 g uzcenojums ir kosmisks – virs 20%.


Att. 3 Zelta stieņu uzcenojums atkarībā no apjoma

Pozitīvi ir tas, ka kompānija uzpērk zeltu par cenām, kas atšķiras no tirgus cenām par 0,01% (sk. sleja “Atlaide uzpirkšanai”, att. 2), kas padara investīcijas zeltā diezgan pievilcīgas. Slejā “Zelta tirgus cena, kad investīcijām nav zaudējumu” (att.2) atspoguļo to zelta tirgus cenu starptautiskajā dārgmetālu tirgū, par kuru kompānija ir gatava pirkt šo zeltu, ņemot vērā visas atlaides.

Izanalizējot situāciju Latvijas zelta tirgū, var izdarīt sekojošus secinājumus un sniegt rekomendācijas:

1. Zelta stieņu cenas Latvijā ir atkarīgas no iepērkamā apjoma. Ņemot vērā kopējo zelta cenu krišanos un esot brīviem naudas līdzekļiem, ilgtermiņa investīcijām (5-10 gadi) var pirkt zelta stieņus ar svaru ne mazāk kā 10 grami. Protams, palutināt savus tuviniekus vai dārgos ciemiņus var arī ar 2.5 gramu un 1 grama zelta stieņiem, taču tādi zelta stieņi, savas dārdzības dēļ, var tikt uztverti no “dāvanu zelta”, nevis investīciju skatupunkta. Atsevišķa kategorija ir stieņi ar svaru 10 grami, kuru uzcenojums sastāda 10%. Tādu stieņu pirkšana ir ir katra cilvēka paša ziņā, vai uzcenojums 10% apmērā ir pārāk liels vai pieņemams.
2. Zelta uzpirkšanas cenas ir pietiekami godīgas, jo uzpirkšanas cenas no tirgus cenām atšķiras tikai par niecīgu 0.01%, kas nevar neiepriecināt zelta stieņu īpašniekus (protams, ja ir attiecīgie sertifikāti ).
3. Pirms investēšanas ir jāsalīdzina zelta tirgus cenas un cenas, par kurām šis zelts tiek pārdots vietējā tirgū.

Interesanta informācija, par ko būtu vērts padomāt:

 • Vispārējās zelta histērijas laikā, presē rakstīja, ka Londonā vai kaut kur Tuvajos Austrumos (Arābu Emirāti vai Kuveita) parādījušies automāti, kas tirgo zelta stieņus par starptautiskā dārgmetālu tirgus mazumtirdzniecības cenām. Tas nozīmē, ka kaut kur var iegādāties zeltu lētāk.
 • Var mēģināt nopirkt tīru zeltu Indijas melnajā tirgū, bet kā pēc tam to pārdot Latvijā bez sertifikāta? Tas prasa atsevišķu lombardu analīzi.
 • Zelts – tas ir tikai metāls, kura vērtība formējas no cilvēces, kas nākusi no seniem laikiem, ģenētiskās atmiņas, kad zelts tika uzskatīts par Saules fizisko iemiesojumu uz zemes. No tehnoloģiskā progresa skatupunkta, zelts nav nemaz tik stratēģiski svarīgs metāls. Šajā gadījumā, retzemju metāliem ir daudz unikālākas īpašības un tie ietekmē mūsu dzīvi daudz vairāk nekā zelts.

P.S. Šī raksta tapšanas laikā, ECB veica pasākumus inflācijas stimulēšanai eirozonā, kā rezultātā, zelta kurss pieauga no 914 eiro par Trojas unci līdz 921.50 EUR/oz.

2014. gada 1. augustā, plkst. 15.30 pēc Latvijas laika, iznāca svarīgas ASV makroekonomiskās ziņas, bet precīzāk, jaunu darba vietu skaits ārpus lauksaimniecības sektora.

Tādu ziņu laikā, tradicionāli, valūtu pāru volatilitāte pret dolāru strauji pieaug. Bieži vien var vērot grandiozas tirgus kustības, gan viltus, gan īstas. Vai vispār var kaut kā uzspēlēt uz ziņām?

Viens no visvienkāršākajiem veidiem kā spēlēt uz ziņām - ir tehniskās analīzes izmantošana. Protams, ne vienmēr tirgus precīzi atstrādā visus tehniskās analīzes līmeņus, bet par vienu no spilgtākajiem tehniskās analīzes izmantošanas piemēriem var kalpot tirgus situācija, kas bija vērojama 2014. gada 1. augustā, plkst. 15.30 pēc Latvijas laika.

Pirms ziņām uz dienas grafika, uz valūtu pāra USDCHF skaidri redzams horizontālais līmenis uz 0.9037, kas izveidojies uz 2014. gada 5. jūnija dienas maksimuma (sk. Zīm. 1). Starp citu, ir vērts atzīmēt tehniskās analīzes maģiju, kas parādījās 4-5 dienas iepriekš.


Zīm. 1 Valūtu pāra USDCHF dienas grafiks

Lieta tāda, ka horizontālais līmenis 0.9037 tika caursists 25. jūlijā - tas ir redzams pēc zaļās sveces, kuras aizvēršanās cena nofiksējās augstāk par šo līmeni (sk. Zīm. 1). Pēc tehniskās analīzes, pēc līmeņa caursišanas vajadzētu gaidīt korekciju pie caursistā līmeņa. Tas notika 28. jūlijā - nelielā sarkanā svece (sk. Zīm. 1). Pēc tam notika valūtu pāra USDCHF kustība uz augšu, kas, principā, no tehniskās analīzes skatupunkta, bija viegli prognozējama. Taču tā bija liriska atkāpe.

Kas tad notika 2014. gada 1. augustā? Pirms ziņām plkst. 15.30 (tā ir nelielā zaļā svece ar garu asti, sk. Zīm. 2) valūtu pāris jau caursita 2 līmeņus uz leju:

 • horizontālais atbalsta līmenis, kas iziet no punkta B;
 • slīpais atbalsta līmenis, kas iet caur diviem punktiem B un C;

un pietuvojās citam horizontālajam atbalsta līmenim, kas nāk no punkta A. Tuvojoties ziņām, valūtas kurss aizgāja starp diviem līmeņiem. No tehniskās analīzes skatupunkta, jau varēja pārdot vai no horizontālā pretestības līmeņa B, vai jau uz pašām ziņām no līmeņiem B vai B-C (sk. Zīm. 2). Ja treideris nepaguva to izdarīt, tad pēc 15 minūtēm bija vēl viena iespēja atvērt īso pozīciju.


Zīm. 2 Valūtu pāra USDCHF piecpadsmit minūšu grafiks


Taču, ja arī tad treideris nepaspēja uz lejupejošā trenda vilcienu, tad aptuveni pēc stundas un 15 minūtēm, notika korekcija pie caursistā pretestības līmeņa A-D, no kura tāpat varēja atvērt īso pozīciju.

Tomēr nevajadzētu cerēt, ka ziņu laikā, ja valūtas kurss agresīvi lēkā, tas turpinās kristies. Tas ir iespējams, taču ne vienmēr. Punkts E atspoguļo horizontālo līmeni 0.9037 (sk. Zīm. 2), kas bija uz dienas grafika (sk. Zīm.1). Valūtas kurss gandrīz ideāli pieskārās šim līmenim (punkts E) un atlēca uz augšu.


Kā redzams no šī piemēra, tehniskā analīze ir pietiekami spēcīgs valūtu tirgus analīzes instruments. Gadījumā, ja nekādu līmeņu nav, nevajadzētu steigties ar pozīciju atvēršanu. Ir jāsagaida savs līmenis un tā atstrāde. Pretējā gadījumā, labāk neko nedarīt.

Kompānijas TeleTrade mājas lapā teletrade-dj.lv/trade/condition/stock pieejama CFD uz akcijām kontraktu specifikācija un citi bāzes aktīvi. Šajā piemērā izskatīsim vienu darījumu ar CFD kontraktu uz kompānijas Microsoft akcijas.

Šī kontrakta specifikācija izskatās sekojoši (sk. Zīm. 1):


Zīm. 1 CFD uz MSFT akcijas specifikācija

Ailē Kontrakts redzams, ka pilnas lotes apjoms sastāda 100 kompānijas Microsoft akcijas.

Aile Spreds norāda uz to, ka starpība starp pirkšanas un pārdošanas cenu sastāda 5 punktus, ko apstiprina pats kotējums: 44.53 – 44.48 = 0.05 (sk. Zīm. 2).


Zīm. 2 CFD uz MSFT akcijas kotējums

Ailes Garās pozīcijas svops un Īsās pozīcijas svops norāda, ka pozīcijas pārnešana uz nākamo dienu uz jebkuras pozīcijas sastādīs 1 punktu.

Eksperimenta nolūkos tika atvērts demo-konts ar noteiktu naudas summu. 2014. gada 23. jūlijā, trešdien, atveroties Ņujorkas akciju tirgum, varēja vērot tā saucamo “gap” (sk. Zīm. 3), kad esošās tirdzniecības sesijas atvēršanās cena ievērojami atšķiras no iepriekšējās tirdzniecības sesijas aizvēršanās cenas. Šajā gadījumā “gap” sastādīja 45.44 –44.03 = 141 (punktu).


Zīm. 3 MSFT akcijas “gaps” 23.07.2014., stundas grafiks

Lai apspēlētu “gap” tika atvērta īsā pozīcija ar apjomu 1 lote, uzreiz, Ņujorkas akciju tirgus atvēršanās brīdī (pēc Latvijas laika plkst.16.30 un 23 sekundēs), pēc cenas 45.32 USD par vienu akciju (sk. Zīm. 4). Uzreiz jāatzīmē, ka akcijas cena tiek izteikta ASV dolāros, bet depozīta konts – eiro, tādēļ visa peļņa/zaudējumi/svopi tiek pārrēķināti uz eiro pēc esošā EURUSD kursa, kas mazliet apgrūtina tirdzniecības darījuma analīzi.


Zīm. 4 Informācija par atvērto darījumu

Lai pārbaudītu situāciju ar svopiem, darījums tika turēts atvērts līdz 28. jūlijam un, tirgus atvēršanās brīdī, akcija tika aizvērta. Akcijas kursa dinamika visu atvērtās pozīcijas turēšanas laiku ir attēlota Zīm. 5.


Zīm. 5 Akcijas kursa dinamika no 23.07.2014. līdz 28.07.2014., stundas grafiks

Kā redzams Zīm. 5, akcijas kurss visu šo laiku ir atradies fletā.

Kāda tad ir situācija ar svopiem? Kā redzams no ceturtdien, 24.07.2014, veiktās darījuma kontroles, pārnesot pozīciju no trešdienas uz ceturtdienu, tika aprēķināts trīskāršs svops (2.23 EUR) (sk. Zīm. 6 un Zīm. 7), laikā, kad no ceturtdienas uz piektdienu tika aprēķināts svops ierastā apmērā 2.97 – 2.23 = 0.74 EUR (sk. Zīm. 8 un Zīm. 9).


Zīm. 6 Informācija par atvērto darījumu 24.07.2014. (1. daļa)


Zīm. 7 Informācija par atvērto darījumu 24.07.2014. (2. daļa)


Zīm. 8 Informācija par atvērto darījumu 25.07.2014. (1. daļa)


Zīm. 9 Informācija par atvērto darījumu 25.07.2014. (2. daļa)

Pirmdien, 28. jūlijā īsā pozīcija, atveroties akciju tirgum, tika aizvērta ar kopējo rezultātu 63.27 EUR (sk. Zīm. 10):

 • Peļņa ASV dolāros sastādīja 45.32-44.42=0.90 uz vienas akcijas. Pilnā lotē ir 100 akcijas, tātad, peļņa sastāda 0.90 х 100 = 90 ASV dolāru. Pēc kursa uz 28.07.2014, tas sastāda apmēram 90 USD / 1.3439 = 66.97 EUR.
 • Svops sastādīja 3.71 EUR.
 • Rezultāts: 66.97 – 3.71 = 63.26 (EUR), kas pilnībā sakrīt ar tirdzniecības darījuma rezultātu (nelielo nobīdi 1 eiro centa apmērā izskaidro rezultātu noapaļošana).


Zīm. 10 Informācija par atvērto darījumu 28.07.2014. (1. daļa)


Zīm. 11 Informācija par atvērto darījumu 28.07.2014. (2. daļa)

  Secinājumi:
 1. 1. Tirgojot ar CFD uz akcijām ir jāatceras, ka, pārnesot pozīciju no trešdienas uz ceturtdienu, tiks aprēķināts trīskāršs svops.
 2. 2. Tirdzniecība ar CFD uz akcijām, ar tehniskās analīzes metodi ne ar ko neatšķiras no jebkura cita finanšu instrumenta tirdzniecības.
 3. 3. Depozīts eiro valūtā bez problēmām operē ar cenām dolāros un bez jebkādām problēmām konvertē tās uz eiro.

Kompānija TeleTrade jebkuram interesentam piedāvā apgūt CFD uz akcijām tirdzniecības tehniku pilnīgi bez maksas.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Pirmajās divās analīzes daļās par investīciju iespējām sudrabā vidējam iedzīvotājam, tika atspoguļotas interesantas investīciju sudraba tirgus Latvijā īpatnības (stieņi un monētas). Trešajā un pēdējā šīs analīzes daļā tiks izskatīta iespēja investēt sudrabā finanšu tirgū.

Zelts un sudrabs ir divi dārgmetāli, kas ļoti tuvu viens otram kustās vienā virzienā. Att. 1 redzams, kā zelta un sudraba tirgus cenas atkārto viena otras kustības. Korelācijas koeficients starp divu metālu cenām sastāda 0.98, kas no matemātikas skatupunkta norāda uz ļoti spēcīgu savstarpējo saikni.


Att. 1 Zelta un sudraba tirgus cenu dinamika, EUR/oz

Sudraba tirdzniecībai finanšu tirgū ir virkne priekšrocību un trūkumu. Starp priekšrocībām var atzīmēt sekojošas:

1. Sudraba tirgus, tāpat kā zelta, ir tirgus ar augstu likviditāti un strādā visu diennakti, no pirmdienas līdz piektdienai, ieskaitot. Tas sniedz iespēju veikt sudraba pirkšanu un pārdošanu pēc tekošās tirgus cenas jebkurā investoram piemērotā laikā.
2. Starpība starp pirkšanas un pārdošanas cenu sastāda apmēram 0.68%, kas ir ievērojami zemāka, salīdzinājumā ar fiziskā investīciju sudraba tirgu Latvijā. Šāda kotējuma piemērs parādīts att.2.

Att. 2 Starpība starp sudraba pirkšanas un pārdošanas cenu starptautiskajā dārgmetālu tirgū

3. Daudzi dīlinga centri piedāvā tirgot ne tikai ar pilnu apjomu, kas mērāms 5000 Trojas uncēs, bet arī ar vienu desmito vai pat vienu simto daļu no pilnā apjoma.
4. Iespēja mainīt kredītplecu līdz 1:1. Tas nozīmē, ka var pilnībā atteikties no kredītpleca, kā arī investēt sudrabā par tirgus cenām, bet tad ir jābūt pieejamiem līdzekļiem 5000 sudraba unču apmērā.
5. Nav fiziska zelta, līdz ar to nav risku kas saistīti ar glabāšanu un glabāšanas drošību.
6. Iespēja atvērt demo-kontu un, pirms līdzekļu ieguldīšanas, izmēģināt savus spēkus sudraba tirgū vai izmēģināt tirdzniecības stratēģijas.
7. Daži dīlinga centri piedāvā sudraba tirdzniecības finanšu tirgū apmācību. Piemēram, kompānija, TeleTrade Europe saviem klientiem tādu apmācību piedāvā bez maksas.
8. Iespēja automatizēt sudraba tirdzniecību, ar algoritmiskas tirdzniecības palīdzību, izmantojot programmēšanas valodas. Piemēram, kompānija TeleTrade Europe piedāvā tirdzniecību ar zeltu, izmantojot populāro tirdzniecības terminālu MetaTrader, kurā iestrādāta programmēšanas valoda MQL.
9. Iespēja izmantot dīlinga centra analītisko servisu. Kompānija TeleTrade Europe bez maksas piedāvā sudraba tirgus analītikas paketi.
10. Iespēja izmantot PAMM-kontus, kas ļauj investēt zeltā, un kur šīs investīcijas pārvalda profesionāli tirgus dalībnieki. Piemēram, kompānija TeleTrade Europe piedāvā PAMM-kontu pakalpojumu (Sinhronā tirdzniecība jeb Master-Invest), kā arī šo kontu reitingu, lai atvieglotu tirdzniecības konta pārvaldītāja izvēli, ar attiecīgo ienesīguma un riska līmeni (sync.teletrade-dj.lv).
11. Pateicoties nelielajai starpībai starp pirkšanas un pārdošanas cenām, sudraba tirdzniecība finanšu tirgū var atnest daudz lielāku peļņu daudz īsākā laika posmā, salīdzinājumā ar investēšanu fiziskā sudrabā.

Sudraba tirdzniecības finanšu tirgū trūkumi. Šiem trūkumiem ir formāls raksturs:

1. Finanšu instruments investīciju kontā ir tikai fakts, ka finanšu instruments pastāv un tas nedod tiesības iegūt fizisku sudrabu. Šis fakts var apbēdināt tos investorus, kuriem patīk sajust sajust savās rokās mīkstu sudrabainu metālu.
2. Neapdomāta kredītpleca izmantošana paaugstina investīciju sudrabā riskus. Šāda problēma rodas, kad investors ar minimālu kapitālu vēlas nopelnīt lielu summu (kas arī ir iespējams), nepamatoti riskējot.
3. Negatīvs svops uz pozīcijām, kas tiek pārnestas pēc pusnakts. Šobrīd, negatīvs svops uz īsajām vai garajām pozīcijām sastāda apmēram 0.02 un 0.10 eiro, attiecīgi.

Veiktā investīciju iespēju Latvijā analīze, parādīja visu Latvijā iespējamo investīciju sudrabā klāstu. Katrs vidējais statistiskais Latvijas iedzīvotājs var patstāvīgi izanalizēt sudraba stieņu un monētu cenas, salīdzināt tās ar sudraba tirgus cenu starptautiskajā dārgmetālu tirgū un pieņemt attiecīgu lēmumu.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Pirmajā sudraba tirgus investīciju iespēju Latvijā analīzes daļā, no vidējā statistiskā iedzīvotāja skatupunkta, tika izskatīts sudraba stieņu segments. Otrajā analīzes daļā tiks izskatīts sudraba monētu, kas lielā daudzumā tiek piedāvātas Latvijas tirgū, investīciju potenciāls.

Vispasaules tīmekļa Latvijas segmentā, jebkurš gribētājs var atrast lielu daudzumu mūsdienu ražojuma sudraba monētu, ko iespējams iegādāties. Att. 1 attēlota viena no šīm monētām.

Att. 1 Austrālijas sudraba lunāra reverss

Sudraba, tāpat kā zelta, monētu cena veidojas no divām daļām:

 • paša sudraba vērtība;
 • monētas numismātiskā vērtība.

Tā kā numismātiskā vērtība vairāk attiecas uz vēsturiskām monētām (piemēram, sudraba pieclatnieks, kas tika izlaists pirmās Latvijas Republikas laikā, Kārļa Ulmaņa prezidentūras laikā) , tad, pēc autora domām, mūsdienu monētu numismātiskā vērtība ir zem lielas jautājuma zīmes, un, drīzāk, saistīta ar šīs monētas ražošanas izdevumiem, ierobežotu tirāžu un kopējo ažiotāžu.

Lai izanalizētu investīciju iespējas, no visai plašā piedāvājamo monētu klāsta, tika izvēlētas un izanalizētas trīs sudraba monētas:


Austrālijas sudraba kukabarra (2013)


Ķīnas sudraba panda (2013)


Austrālijas sudraba koala (2012)

Zinot sudraba tirgus cenu, tā īpatsvaru monētā un pašas monētas cenu, var veikt ātru investīciju iespēju analīzi. Uz 2014. gada 18. jūniju, sudraba tirgus cenai esot apmēram 14.50 EUR par Trojas unci, izvēlēto sudraba monētu cenas bija sekojošas (sk. Att.2). Attēlā zemāk redzams, ka tirgus uzcenojums var sastādīt pat 88%. Pat sudraba monētu ar svaru viena Trojas unce vidū, tirgus uzcenojums var svārstīties plašā diapazonā (šajā gadījumā apmēram no 53% līdz 88%). Tāpat jāatzīmē fakts, ka, jo lielāks ir pārdodamās monētas svars, jo zemāks tirgus uzcenojums. Piemēram, 1 kilograma sudraba monētas (Austrālijas koala) tirgus uzcenojums sastāda apmēram 35%.


Att. 2 Investīciju iespēju sudraba monētās analīze uz 18.06.2014., sudraba tirgus cenai esot 14.50 EUR/oz

Pozitīvi ir tas, ka monētu uzpirkšanas cena ir augstāka par paša metāla tirgus cenu. No veiktās sudraba monētu tirgus Latvijā analīzes, var izdarīt sekojošus secinājumus:
   1. Sudraba monētu tirgus atšķiras no zelta monētu tirgus: tirgus uzcenojums ir augstāks un tā diapazons ir plašāks. Visām sudraba monētām ir maksimāla 99.99% sudraba tīrības pakāpe.
   2. Sudraba monētu asortiments pēc svara ir diezgan nabadzīgs. Pastāv tikai monētas ar svaru – viena unce vai kilograms.
   3. Šādu monētu numismātiskā vērtība ir strīdīga, tādēļ labāk, veicot investīciju analīzi, ņemt vērā pilnu monētas cenu.
   4. No tirgus uzcenojuma skatupunkta, izdevīgāk ir investēt stieņos ar svaru viens kilograms, nekā sudraba monētās. Kaut gan no ilgtermiņa investīciju skatupunkta, ienesīgums no investīcijām sudrabā ir ārkārtēji zems un principā tās nav izdevīgas.

Autors: RTU docents Konstantins Kozlovskis

Sudrabs, tāpat kā zelts, platīns un platīna grupas metāli (pallādijs, irīdijs, rodijs, rutēnijs un osmijs), ir vēl viens dārgmetāls. Sudrabs zemes garozā ir sastopams biežāk kā zelts – apmēram 70 miligrami uz vienu tonnu iežu, bet zelts tikai 0.5-5 mg/t. Tādas, salīdzinoši augstas sudraba koncentrācijas zemes garozā dēļ, sudraba tirgus cena ir daudz zemāka par zelta cenu: 2014. gada jūnija vidū sudraba cena sastādīja apmēram 14.50 EUR/oz pretēji zelta cenai apmēram 931.80 EUR/oz. Tādas, salīdzinoši, zemas metāla cenas dēļ, agrāk, bimetālisma laikos sudrabs tika izmantots kā sīka maiņas monēta, bet zelts – kā dārga.

Rodas jautājums: ja sudrabs ir tik lēts, varbūt izdevīgāk ir ieguldīt tieši sudrabā? Šajā nelielajā rakstu ciklā, kas sastāv no trim daļām, tiks piedāvāta investēšanas iespēju sudrabā analīze, no vidējā statistiskā Latvijas iedzīvotāja skatupunkta.

Pirmajā šī pētījuma daļā tiks izskatīta investīciju iespēja sudraba stieņos, ko var iegādāties Latvijā.

Tāpat kā gadījumā ar zeltu, vidējam iedzīvotājam nav tiešas pieejas fiziskam sudrabam par esošajām tirgus cenām. Veicot Latvijā pieejamā sudraba stieņos ekspress-analīzi, var secināt, ka ir visai nabadzīgs sudraba stieņu asortiments. Latvijas tirgū, galvenokārt, tiek piedāvātas tikai trīs sudraba stieņu svara kategorijas ar attiecīgām cenām (sk. Att. 1).


Att. 1 Sudraba stieņu aptuvenās uzpirkšanas un pārdošanas cenas Latvijā uz 18.06.2014

Att. 1 redzams, ka sudraba stieņu uzpirkšanas un pārdošanas cenas ievērojami atšķiras. Šāda atšķirība var sastādīt pat veselus 100% (sk. Tabulu 1). Kā redzams tabulā, ir izdevīgi pirkt 1 kg stieņus, jo uzpirkšanas un pārdošanas cenas starpība ir 20%. Nevar neiepriecināt fakts, ka sudraba stieņu uzpirkšanas cenas principā sakrīt ar esošo tirgus cenu.

Sudraba stieņu uzpirkšanas un pārdošanas cenu salīdzinājums uz 18.06.2014.

  Pērk, EUR Pārdod, EUR Cenas starpība Tirgus cena, EUR
1 oz 15.25 30.57 100.46% 14.5
100 g 46.61 58.27 25.02% 46.62
1000 g 466.15 559.38 20.00% 466.19

Izanalizējot situāciju sudraba stieņu tirgū Latvijā, var izdarīt sekojošus secinājumus:

 1. Sudraba lētās cenas dēļ, salīdzinājumā ar zeltu, sudraba pārdevēji neredz jēgu tirgot sudrabu mazos apjomos, tādēļ tirgū ir pieejami stieņi ar svaru – kilograms un simts grami. Ja labi pameklē, tad var atrast stieņus ar svaru viena unce vai pat 12.5 kg.
 2. Sudraba cena Latvijā ir atkarīga no pērkamā apjoma. No ilgtermiņa investīciju (3-10 gadi) un pārdošanas uzcenojuma skatupunkta, izdevīgāk ir pirkt stieņus ar svaru simts grami, jo starpība starp uzpirkšanas un pārdošanas cenu sastāda 20% un 25%, attiecīgi.
 3. Sudraba stieņu uzpirkšanas cenas ir pietiekami godīgas, jo tās pārāk neatšķiras no cenām starptautiskajā dārgmetālu tirgū.
 4. Savas ne pārāk augstās cenas dēļ, sudraba stieņus var izmantot kā unikālu un oriģinālu dāvanu.
 5. No loģikas un investīciju potenciāla skatupunkta, sudraba zemā blīvuma (gandrīz divas reizes vieglāks par zeltu) un zemās cenas dēļ, fiziskais sudrabs nav labs aktīvs ilgtermiņa investīcijām lielos apjomos, tāpat kā mazos.
 6. Izmantojot internetu, jebkurš gribētājs patstāvīgi var izanalizēt sudraba stieņu piedāvājumu Latvijā un pieņemt lēmumu par investēšanu fiziskajā sudrabā. Pēc autora domām, fiziskais sudrabs vairāk kalpo kā aksesuārs mājās, nevis investīciju mērķiem.

Lai uzlabotu mūsu apmeklētāju interneta pārlūkošanas pieredzi, TeleTrade savos interneta pakalpojumos izmanto sīkfailus jeb cookies. Turpinot aplūkot šo vietni, jūs piekrītat sīkfailu lietošanai. Ja jūs nepiekrītat sīkfailu lietošanai, Jūs varat izmainīt pārlūka iestatījumus jebkurā laikā. Lasīt vairāk

 • © 2011-2019 TeleTrade-DJ International Consulting Ltd

  TeleTrade-DJ International Consulting Ltd reģistrēta kā Kipras ieguldījumu firma Cyprus Investment Firm (CIF) ar reģistrācijas numuru HE272810 un licencēta Kipras Vērtspapīru un biržu komisijā (Cyprus Securities and Exchange Commission — CySEC), licences numurs 158/11. TeleTrade-DJ International Consulting Ltd darbība tiek regulēta visās ES valstīs Eiropas Ekonomikas Zonas teritorijā brīvai pakalpojumu sniegšanai saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu “Par finanšu instrumentu tirgiem”.

  TeleTrade-DJ International Consulting Ltd fiziskās pārstāvniecības funkcijas Latvijas teritorijā pilda reģistrēts piesaistītais aģents SIA Rīgas Kapitāls atbilstoši pilnvarām, saskaņā ar Representation Agreement no 04.04.2017. Lūdzu noklikšķiniet uz saites, lai saņemtu papildu informāciju par finanšu regulējumu Latvijā: Financial and Capital Market Commission (FCMC)

 • Šajā mājas lapā ievietotā informācija ir publicēta tikai informatīvos nolūkos. Visi aprakstītie pakalpojumi un informācija ir saņemta no avotiem, kas uzskatāmi par uzticamiem. TeleTrade-DJ International Consulting Ltd ("TeleTrade") un/vai jebkuras trešās puses informācijas sniedzēji sniedz informāciju un pakalpojumus bez jebkādas garantijas. Izmantojot šo informāciju un pakalpojumus Jūs piekrītat, ka nekādos apstākļos TeleTrade nenes nekādu atbildību jebkurai fiziskai vai juridiskai personai par jebkādu zaudējumu vai bojājumu, ko pilnīgi vai daļēji izraisījusi šeit publicētās informācijas vai pakalpojumu izmantošana.

 • TeleTrade sadarbojas vienīgi ar regulētām finanšu institūcijām, lai nodrošinātu klientu līdzekļu drošību. Lūdzu, apskatiet visu banku un maksājumu pakalpojumu sniedzēju, kam atļauts veikt darbu klientu naudas līdzekļu apstrādē, sarakstu.

  Lūdzu, izlasiet Lietošanas noteikumi.

 • Lai uzlabotu mūsu apmeklētāju interneta pārlūkošanas pieredzi, TeleTrade DJ savos interneta pakalpojumos izmanto sīkfailus jeb cookies. Turpinot aplūkot šo vietni, jūs piekrītat sīkfailu lietošanai. Ja jūs nepiekrītat sīkfailu lietošanai, Jūs varat izmainīt pārlūka iestatījumus jebkurā laikā. Lasīt vairāk.

  TeleTrade-DJ International Consulting Ltd šobrīd sniedz savus pakalpojumus atbilstoši pārrobežu darbības principiem EEZ valstīs (izņemot Beļģiju) saskaņā ar MiFID pasu režīmu, kā arī atsevišķās trešajās valstīs ārpus EEZ. TeleTrade uz doto brīdi nesniedz pakalpojumus ASV iedzīvotājiem un pilsoņiem.

Sazināties ar mums
Ieteikt sociālajos tīklos
Online-konsultants
Pieteikties atzvanam
Uz augšu